THIS week's sport fixtures.
THURSDAY, AUGUST 17
CRICKET
FRIENDLIES
Herefordshire Girls U15 v Cornwell Women U15
Herefordshire U10 v Shropshire Under-10
FRIDAY, AUGUST 18
CRICKET
FRIENDLIES
Herefordshire U17 v Midlands Cricket Academy U17
Cornwell Women U13 v Herefordshire Girls U13
SATURDAY, AUGUST 19
FOOTBALL
THE EMIRATES FA CUP
Preliminary Round
AFC Wulfrunians v Westfields
EVO-STIK SOUTHERN FOOTBALL LEAGUE
Premier Division
Hereford v Slough Town
WEST MIDLANDS (REGIONAL) LEAGUE
Premier Division
Hereford Lads Club v Black Country Rangers
Wednesfield v Pegasus Juniors
Division 1
Bromyard Town v Tipton Town
Kington Town v St Martins
MIDLAND FOOTBALL LEAGUE
Division 3
Boldmere Sports & Social Falcons v Bartestree
SPAR MID-WALES LEAGUE
Division 1
Bow Street v Radnor Valley
Knighton Town v Carno
Division 2
Newbridge-on-Wye v Talgarth Town
Presteigne v Dolgellau
WATSON FINANCIAL MID-WALES LEAGUE (SOUTH)
Hay St Mary's Res v Penybont Res
Llandrindod Res v Knighton Town Res
HFA COUNTY LEAGUE
Premier Division
Hinton v Leominster Town
Holme Lacy v Tenbury Town
Malvern Town Under-21s v Wellington Rangers
Pegasus Res v Ledbury Town
Westfields Res v Orleton Colts
RUGBY
FRIENDLIES
Hereford v Talywain
Ledbury 2nd v Greyhound
Luctonians v Dorking
Ross-on-Wye v Markham
CRICKET
BIRMIMGHAM & DISTRICT PREMIER LEAGUE
Premier Division
Knowle & Dorridge v Brockhampton
2nd XI Premier Division
Brockhampton v Shifnal
WORCESTERSHIRE COUNTY LEAGUE
Division 1
Cookley v Colwall
Droitwich v Burghill, Tillington & Weobley
Hagley v Eastnor
Division 2
Evesham v Bromyard
Old Vigornians v Wormelow
Division 3
Himbleton v Bartestree & Lugwardine
Division 7 South
Bredon 3rd v Bartestree & Lugwardine 3rd
Bromyard 3rd v Ombersley Taverners
2nd XI Division 1
Colwall v Evesham
Eastnor v Hagley
2nd XI Division 2
Bromyard v Cookley
Burghill, Tillington & Weobley v Droitwich
Wormelow v Netherton
2nd XI Division 3
Bartestree & Lugwardine v Bredon
GB LINERS MARCHES LEAGUE
Division 1
Brockhampton 3rd v Kington
Dales v Garnons
Goodrich v Glangrwyney
Luctonians v Abergavenny-Crickhowell
Woolhope v Builth Wells
Division 2
Eastnor 3rd v Luctonians 2nd
Knighton-on-Teme v Canon Frome
Ledbury v Colwall 3rd
Presteigne v Almeley
Ross-on-Wye v Cleobury Mortimer
Division 3
Abergavenny 3rd v Talybont-on-Usk
Builth Wells 2nd v Moccas
Burghill, Tillington & Weobley 3rd v Ledbury 2nd
Canon Frome 2nd v Goodrich 2nd
Garnons 2nd v Strollers
Division 4
Bartestree & Lugwardine 4th v Brockhampton 4th
Bosbury v Kington 2nd
Colwall 4th v Luctonians 2nd
Glangrwyney 2nd v Ross-on-Wye 2nd
Herefordians v Woolhope 2nd
Wormelow 3rd v Hay-on-Wye
FRIENDLY
Dorset Under-13 Girls v Herefordshire Girls U13
SUNDAY, AUGUST 20
CRICKET
GB LINERS MARCHES LEAGUE
Junior Twenty-20 KO Cup Final
Talybont-on-Usk v Wormelow 3rd
FRIENDLIES
Wormelow Chairman's XI V Wormelow President's XI
Herefordshire Girls U13 v Wiltshire Girls U13
MONDAY, AUGUST 21
CRICKET
FRIENDLY
Herefordshire 2nd v Berkshire 2nd
TUESDAY, AUGUST 22
FOOTBALL
SPAR MID-WALES LEAGUE
Division 1
Radnor Valley v Knighton Town
WEDNESDAY, AUGUST 23
FOOTBALL
MIDLAND FOOTBALL LEAGUE
Premier Division
Westfields v Lye Town
WEST MIDLANDS (REGIONAL) LEAGUE
Premier Division
Malvern Town v Wellington
HFA COUNTY LEAGUE
Premier Division
Hinton v Holme Lacy
Ledbury Town v Malvern Town Under-21s
Leominster Town v Tenbury United
CRICKET
FRIENDLY
Worcestershire Girls U11 v Herefordshire Girls U11
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here