Bank Holiday Weekend cricket results.
BIRMINGHAM & DISTRICT PREMIER CRICKET LEAGUE
Premier Division
Brockhampton 141 (Henry Langford 45) Berkswell 134 (Jamie McIlroy 3-28) – Brockhampton win by seven runs.
Knowle & Dorridge v Brockhampton – match abandoned.
Division 2
Stourbridge 82 (Raheel Lone 4-25) Eastnor 83-4 (Atiq Ur Rehman 26no) – Eastnor win by six wickets.
Eastnor v Brewood – match abandoned.
2nd XI Premier Division
Brockhampton 130 (William Ford 49) Leamington 134-5 (Matthew Veale 2-24) – Leamington win by five wickets.
Brockhampton v Knowle & Dorridge – result not available.
2nd XI Division 2 (South)
Stourbridge 164 (Stephen Howie 3-32) Eastnor 165-5 (Mahaaz Ahmed 67) – Eastnor win by five wickets.
Water Orton v Eastnor – match abandoned.
WORCESTERSHIRE COUNTY CRICKET LEAGUE
Division 1
Burghill & Tillington 160 (Sam Johnston 45) Bewdley 161-3 (Stefan Hook 1-45) – Bewdley win by nine wickets.
Colwall 111 v Oldswinford & Stourbridge Social 112-8 – Oldswinford win by two wickets.
Pershore 145 (Dinusha Fernando 4-34) Bromyard 32 (Edward Reece 12) – Pershore win by 113 runs.
Belbroughton v Colwall – match abandoned.
Bromyard v Worcester Nomads – match abandoned.
Pershore v Burghill & Tillington – match abandoned.
Division 2
Wormelow 174 v Lye 121 (Elliot Williams 6-36) – Wormelow win by 53 runs.
Wormelow v Bredon – match abandoned.
Division 3
Avoncroft 250-8 (Harry Porter 4-63) Ross-on-Wye 213-9 (Graham Howls 60) – Avoncroft secure a winning draw.
Bartestree & Lugwardine 79 (Luke Sparrow 17) Alvechurch & Hopwood 81-3 (Tom Strangward 1-8) – Alvechurch & Hopwood win by seven wickets.
Alveley v Ross-on-Wye – match abandoned.
Himbleton v Bartestree & Lugwardine – match abandoned.
Division 7 South
Bromyard 3rd v Kidderminster Victoria 3rd – Bromyard conceded.
Malvern 3rd v Bartestree & Lugwardine 3rd – result unavailable.
2nd XI Division 1
Pershore 195 (George Bouston 4-37) Bromyard 85 (Pete Whittenbury 32) – Pershore win by 110 runs.
Burghill & Tillington 241-6 (Mark Preece 96) Avoncroft 242-8 (Mark Preece 4-49) –Avoncroft win by two wickets.
Rushwick 101 v Colwall 102-4 – Colwall win by six wickets.
Burghill & Tillington v Pershore – match abandoned.
Colwall v Belbroughton – match abandoned.
Cookley v Bromyard – match abandoned.
2nd XI Division 3
Wormelow 178-9 (Oliver Rogoff 78; Chaminda Koralalage 4-40) Bartestree & Lugwardine 104 (Tom Haynes 44; Jeewan Puri 5-19).
Bartestree & Lugwardine v Himley – match abandoned.
Chaddersley Corbett v Wormelow – match abandoned.
2nd XI Division 4
Ross-on-Wye 239-6 (Angus McIntyre 83) Old Hill 4th 240-4 (Tony Leslie 1-24) – Old Hill 4th win by six wickets.
Ross-on-Wye v Barnards Green 4th – match abandoned.
GB LINERS MARCHES CRICKET LEAGUE
Division 1
Brockhampton 3rd 73 (Joe Harding 30) Crickhowell 74-3 (Joe Harding 2-18) – Crickhowell win by seven wickets.
Builth Wells 321-9 (Luke Cottrell 3-79) Canon Frome 51 (Eric Harris 16) – Builth Wells win by 270 runs.
Garnons 391-7 (Guy Pearson Gregory 139; Richard Watts 3-84) Woolhope 200-7 (Shaun Weaver 80; Stuart Griffiths 3-25) – Garnons secure winning draw.
Goodrich v Ledbury – result not available.
Luctonians 166-9 (Chris Ibbetson 37; Ben Smith 3-46) Kington 168-8 (Robert Stokes 54no; Tom Jay 4-40) – Kington win by two wickets.
Division 2
Shirebulls 194 (Martin Hobbs 72; Andy Ball 3-60) Almeley 37 (Matt Jones 9; Chris Breeze 5-18) – Shirebulls won by 157 runs.
Glangrwyney 133 v Knighton-on-Teme 115 – Glangrwyney win by 18 runs.
Marden 113 (Sam Pratley 43) Builth Wells 2nd 62 (Adam Atkin 4-7) – Marden win by 51 runs.
Weobley v Dales – match cancelled.
Division 3
Abergavenny 3rd 82 (Harry Evans 6-9) Bosbury 83-2 (Alex Rodman 51no) – Bosbury win by eight wickets.
Colwall 3rd 166-8 (Dick Tugwell 40; Callum James 3-34) Eastnor 130 (Chris Dandy 40; Dick Tugwell 6-38) – Colwall 3rd win by 36 runs.
Ledbury 2nd 182 (Luke Ledbury 43; Max Pye 3-33) Goodrich 2nd 167 (Patrick Milinczuk 53; Stephen Large 4-25) – Ledbury 2nd win by 15 runs.
Luctonians 2nd v Kington 2nd – Kington 2nd conceded.
Strollers 2nd v Garnons 2nd – Garnons conceded.
Division 4 West
Glangrwyney 2nd 154-2 (Mark Burgess 1-18) Hay-on-Wye 157-3 (Karl Warn 68) – Hay-on-Wye win by seven wickets.
Luctonians 3rd 170-6 (Whizz Ettinger 62; Tom Thompson 3-57) Kington 3rd 171-3 (Colin Powell 53rtd no) – Kington 3rd win by seven wickets.
Burghill & Tillington 3rd 115 (Rob Garrard 42; Bill Bowen 3-11) Moccas 102 (Oli Price 31; Ollie Maund 4-3) – Burghill & Tillington 3rd win by 13 runs.
Division 4 East
Bartestree & Lugwardine 4th 79 (Alex Miller 13; Cameron Terry 2-8) Strollers 2nd 80-0 (Mark Pirie 41no) – Strollers 2nd win by 10 wickets.
Brockhampton 4th v Herefordians – Brockhampton 4th conceded.
Woolhope 2nd 167-9 (Matt Slocombe 82; Sam Beale 4-17; Eastnor 4th 168-4 (Philip Davies 47no; Harry Owen 2-24) – Eastnor 4th win by six wickets).
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here