SATURDAY, 19 MARCH

FOOTBALL

NATIONAL LEAGUE NORTH

Hereford 1 (Mo Faal) Darlington 1

Uhlsport Hellenic League

Premier Division

Bishops Cleeve 7 Hereford Lads Club 1 (Henry Dyde)

Westfields 4 (Harrison Summers 2, Joshua Hunt, Daniel Stoneman) Chipping Sodbury 1

Division One

Cirencester Dev 1 Hereford Pegasus 5 (Cawley Cox 2, Saul Thomas, Matthew Price, Toby Wildig)

Division Two West

Cheltenham Saracens Dev 0 Kington Town 6 (Jack Gittoes 3, Matthew Gunthorpe 2, Jake Robinson)

WEST MIDLANDS REGIONAL LEAGUE

DIVISION ONE

Gornal Colts 1 Bromyard Town 1 (Ollie Thompson)

SPAR MID-WALES LEAGUE

Mid Wales League East

Llanfyllin 1 Hay St Marys 5

HEREFORDSHIRE FA COUNTY LEAGUE

Premier Division

Hereford Pegasus Res 6 (Jordan Williamson 4, William Powell, Harvey Evans) Clee Hill United 3 (Craig Breakwell, Joshua Carpenter, James Clifford)

Hartpury 7 (King Baidoo 2, Emmanuelle Bam, Zac Berry, Najee Holder, Luca Robinson, Joshua Bissett) Hinton 0

Holme Lacy 2 (Harry Simpson 2) Ewyas Harold 3 (Robbie Gore, Sam King, Luke Price)

Welland 5 (Mark Holbrow 2, Sean Smith 2, Omar Elmougy) Ledbury Town 3

Hereford Lads Club Res 3 (Jack Harding, Andy Abbott, Josh Hyde) Shobdon 2 (Dean Jordan, Ben Price)

Division 1

Burghill Rangers 2 Kington Res 2 (Tom Crichton, Corey Anning)

Civil Service 3 (Marshall Jones 2, George Field) Holme Lacy Res 7 (Stuart Mills 3, Dale Bowkett 2, Ellis Barrett, Roger Price)

Hereford Pegasus Colts 6 (Tom Dixon 3, David Solway, Connor Phillips, Ashley Lear) Hinton Res 1

Ledbury Town Res 0 Tenbury United 0

Tenbury Town 0 Ross Juniors HCL 5 (Paul Wooding 2, Niall Powell, David Taylor, Florin Crainic)

Worcester United 6 (Ben Morgan 2, Arron Windsor, Kieran Morris, Joseph Grange, Josh Allen) Bartestree 0

Division 2

Hereford Lads Club Colts 5 (Andy Abbott 2, Michael Yalland 2, Gabriel Calomfir) Tenbury United Colts 1

Belmont Rangers 1 (Jamie Smith) Wellington Colts 4 (Nicholas Jones, Cameron Morris, David Olive, Jonathan Buchanan)

Fownhope Res 5 Dore Valley 2 (Matthew Hancock 2)

Ledbury Swifts 0 Worcester United Res 5

RUGBY

RFU LEAGUE

Midlands 1 West

Hereford 22 Stratford upon Avon 14

HOCKEY

SOUTH WALES WOMEN’S HOCKEY LEAGUE

Premier 2

Kington 1 Howardian 0

Presteigne 2 Cardiff & Met 3s 0

SUNDAY 20 MARCH

Midwest Counties Female League

Malvern 0 Hereford Pegasus 3 (Roxana Dinescu 2, Emily Morgan)

TUESDAY 22 MARCH

FOOTBALL

National North

Kettering v Hereford

BRIDGE

Herefordshire Clubs

1 Steve Lawrence & Chris Chowney 70.63%, 2 Martyn Moxley & Dave Weller 62.30%, 3 Tony Voogd & Roman Klis 60.32%, 4 John Thacker & Stephen Booth 56.75%

Lyonshall

1.Dennis and Kathy Chapple 62.8%; 2. John Cutler and Janie Kimberley 58.6; 3. Jen Atkins and Eileen Garvey 58.0.

1. Peter Friend and Suzanne Jones 71.53%; 2. Zita Chilman and Yvonne Thomas 62.50; 3.Kay and Tony Taylor 58.33.

The Grove

1st. Bill Nicholls 18 points c/b. 2nd.Trevor Large 18 points 3rd. Tony Williams. 17 points Nearest the pin Trevor Large

Leominster

1 Colin Henshaw, Mark Humpage 45 points, 2 Jamie Griffiths, Mark Speed 44 points, 3 Rob Brotherhood, Phillip Bowcott 42 points

Mens 4BBB Stableford: 1 Robert Tracy, Keith Caldocott 41 points, 2 Joseph Beddoes, Neil Bennett 41 points, 3 Kevin Gibbons, David Stephens 40 points

Mixed Singles Stableford: 1 Doug Hill 17, 2 Peter Griffiths 15, 3 Mike Privett 13

Mixed Texas Scramble: 1 Lynn Hanley, Malcolm Davies, Julie Powell, Mike Privett

2 Lesley Turbutt, Pat Owen, Roger Richards, Bob Holloway 54 points 3 Kaz Rudnicki, Shaun Abberley, Heather Cass, Glynne Hall 54 points

Seniors Pairs Greensomes: 1 Stephen Mann, Malcolm Davies 51, 2 Alan Hooper, Paul Oatley 55, 3 Terry Bufton, Ian Frazer 56

Mixed American Greensomes: 1 Lesley Turbutt, Mike Privett 41 points; 2 Phillip Lawrenson, Wendy Lawrenson 39 points, 3 Heather Cass, Kevin Waterman 36 points.