THURSDAY, 9th SEPTEMBER
FOOTBALL
CHELTENHAM UNDER-18 FLOODLIT LEAGUE
Bishops Cleeve 11-3 Westfields
SATURDAY, 11th SEPTEMBER
FOOTBALL
UHLSPORT HELLENIC LEAGUE
Westfields 1 (Joseph Davies) Brimscombe & Thrupp 1
Bewdley 2 Hereford Lads Club 2 (Thomas Bendall, Cameron James Peters)
Division One
Hereford Pegasus Juniors 8 (Saul Thomas 2, Paul Jones 2, Michael Burgess 2, Carlos Moreira, Miles Langford)
Division Two West
Kington 2 (Jack Gittoes 2) Malvern Town Dev 1
SPAR MID-WALES LEAGUE
Mid Wales League East
Hay St Marys 0 Radnor Valley 3
MID WALES LEAGUE SOUTH
Hay Res 1 Builth Wells Res 5
HEREFORDSHIRE FA COUNTY LEAGUE
Premier Division
Clee Hill 3 (Steven Preece 2, Steve Eddies-Davies) Ewyas Harold 0
Hereford Lads Club Res 2 (Jack Harding 2) Hereford Pegasus Res 7 (Owen Bolton, Nick Britton 2, Harvey Evans 2, Tom Dixon, Ben Pritchard)
Hinton 3 (Corey Ellis, Kane Nicholl, Bradley Matthews) Holme Lacy 2 (Stuart Mills, Jean Alvarez)
Ledbury Town 5 Ludlow Colts 5
Division 1
Bartestree 0 Tenbury 3 (Dean Morris 2, Simon Morris)
Civil Service 0 Ledbury Town Res 1 (Tom Skittery)
Fownhope 2 Kington Town 2
Holme Lacy Res 2 (James Anderson, Aaron Finch) Worcester United 4
Hinton Res 2 (James Titley 2) Hereford Pegasus 4 (Luke Marston 3, Tyla Lamb)
Division 2
Belmont Rangers 2 (Adam Webb 2) Leominster Town 4 (Jordan Arkell, Ryan Botwood, Timothy Stanley, Jacob Smith)
Dore Valley 0 Tenbury United Colts 2
Ewyas Harold Res 3 Wellington Colts 2
Woofferton 3 Ledbury Town Swifts 0
Worcester United Res 6 Hereford Lads Club Res 2 (Joe Manns, Hubert Dejnowiec)
AMERICAN FOOTBALL
Hereford Stampede 12 South Wales Warriors 22
RUGBY
RFU LEAGUE
Midlands 1 West
Droitwich 10 Hereford 10
West Midlands Regional Women’s Football League
Westfields Women 0-8 Solihull Sporting Ladies
HFA WOMEN’S DEVELOPMENT LEAGUE
Belmont Young Guns 2 Penybont United 2
Leominster 1 Hay St Mary’s 8
Wellington West Mercia 7 Tupsley 0
CRICKET
WORCESTERSHIRE COUNTY LEAGUE
PREMIER
Brockhampton 259 (Sebastian Allison 87, Nicholas Powell 5-24) beat Astwood Bank 94
Bromyard 270-6 (IT Bullock 119, Greg Leighton 3-31) beat Bewdley 186
Stourport-on-Severn 178-5 beat Colwall 176-9 (Fergus Cameron 62, Oliver Cox 2-42)
Division One
Burghill, Tillington and Weobley 165 (Luke Powell 42, Oscar Darke 3-60) lost to Chaddesley Corbett 249-8
Division Three
Alvechurch and Hopwood 246-7 beat Bartestree and Lugwardine 143 (Henry Wilgoss 69, Marcus Ashcroft 3-65)
Harborne 130-2 beat Brockhampton 2nd 128 (Dave Hope 25, Ben Skailes 1-9)
Division Four
Eastnor 223-7 (Mohammed Munir 36, Will Parton 3-53) drew with Romsley and Hunnington 276-7
Division Five
Colwall 2nd 185-9 (Will Bishop 71, Jude Locker 3-51) lost to West Malvern 298-7
Division Six
Belbroughton 202 lost to Bromyard 2nd 208-7 (Zac Bernard Pullen 78, Max Rowley 2-22)
Division Seven
Bartestree and Lugwardine 2nd 170 (Christopher Tulacz 39, Henry Blyth 2-27) lost to Burghill, Tillington and Weobley 2nd 228-5 (Gregory Penning 74, Denholm Smith 3-8)
MARCHES LEAGUE
Division 2
Builth Wells 153-2 beat Colwall 3rd 151-7 (Jonathan Henry 45, Sam Bradley 1-17)
Division 3
Brockhampton 4th 218-6 (Robin Holgate 91*, Thomas Kennedy 3-7) beat Bartestree and Lugwardine 3rd 117-7 (Alun Evans 37, Richard Fisher 4-12)
GOLF
LEOMINSTER
September Medal
Division One:Tim Suff & Rob Brotherwood
Division Two: Rob Tracey & Paul Foster
Division Three: Malcolm Davies& Keith Caldicott
Winter Greensomes: Andrew Merrick & Alison Jackson 54 pts; 2. Doug Hill & Ann Griffiths 49; Glynne Hall & Andrew Chambers 44.
Ladies Denbeigh Trophy: 1. Lesley Turbutt & Pat Owen 43 points; 2. Wendy Lane & Anita Dart 42.
Derrick Jones Trophy: 1. Derek Langford 42 points; 2. Charlie Tune 38; 3. Martin Kaffan 37.
BRIDGE
HEREFORDSHIRE CLUBS ONLINE PAIRS
1= Chris Chowney & George Barrett 57.22%. 1= Tony Voogd & Roman Klis 57.22%, 3: Peter Watts & Keith Stait 53.33%, 4: Linda Blunt & Owen Evans 52.78%
LEOMINSTER
1: Malcolm Blythe & Peter Carruthers 62%, 2. Fred Williams & Jen Atkins 56%, 3. Peter Friend & Gwen Whittal 55%
LYONSHALL ONLINE
1: Jen Atkins and John Cutler 62.1%, 2. Peter Smith and Vivienne Richards 60.3, 3. Bert and Wendy Priday
Duplicate Pairs: 1. Yvonne Thomas and Zita Chilman 69.44%, 2. Richard Eckley and Peter Smith 64.58, 3. Jane Stirling and Gwyneth Edwards 56.94.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here