RESULTS

FRIDAY, DECEMBER 11

CHELTENHAM UNDER-18 FLOODLIT LEAGUE

Hereford Pegasus Youth P Longlevens Youth P

SATURDAY, DECEMBER 12

NATIONAL LEAGUE NORTH

Hereford FC 2 (Lenell John-Lewis x2) AFC Fylde 1

UHLSPORT HELLENIC LEAGUE

Premier Division

Westfields 2 (King Baidoo, Richard Greaves) Ardley United 0

Division One West

Hereford Pegasus 2 (Cameron James Peters x2) Malvern Town 3

Stonehouse Town P Hereford Lads Club P

Wellington 2 (Jamie Price, Saul Thomas) Cheltenham Saracens 1

Division Two West

Bourton Rovers Res’ 0 Kington Town 1 (Joseph Price)

HEREFORDSHIRE FA COUNTY LEAGUE

HFA Charity Bowl

Holme Lacy 2 (Ryan Rowlett, Oliver Smith) Wellington Rangers 1 (Matthew Williams)

Ledbury Town 1 (Lewis Williams) Clee Hill United 1 (2-4 on penalties)

HFA Junior Cup

Kington Town Res 4 (James Eckley, Ioan Hughes, Tom Crichton x2) St Johns Howle Hill 1

Ross Cup

Ross Juniors Res P Fownhope Res P

Civil Service 2 Dore Valley 4 (Matthew Hancock, Aden Morgan, James Morgan, Kieron Leighton)

Hinton Res 4 (James Titley x2, Marlon Ransome, Ryan Purnell) Ewyas Harold Res 3 (Edward Watkins, Alex Williams x2)

Ross Juniors Res 3 (Will Freer, Patrick Virgo, Ian Scrivens) Fownhope Res 8

Premier Division

Bartestree 2 Westfields Res 3

Ewyas Harold 3 (Jake Cleves, Sam King, Luke Price) Hereford Pegasus Res 0

Shobdon FC 2 (Jack Brazier, Dean Jordan) Hinton 2 (Callum Ditchfield, Brandon Jennings)

Division 1

Hereford Lads Club Res 3 (William Loughman, Ben Sheffield, Ben Wood) Hereford Pegasus Colts 2 (Harvey Evans x2)

Ludlow Town Juniors Colts Res P Fownhope P

Tenbury Town 2 (Keiran Fish x2) Ledbury Town Res 2 (George Hackman, Matty Holder)

Tenbury United 5 Holme Lacy Res 3 (Sam Calder-Page, Ru Wood, James Anderson)

Division 2

Belmont Rangers 4 (Ken Hooper, Taylor Mcneil, James Powell, Corey Jones) Bartestree Res 0

Ledbury Swifts P Hereford City FC P

Leominster Town Men Colts 9 (Ben Pound x3, Timothy Stanley x3, George Edmands, Jonathan Morris, Jack Morris) Bromyard Downs 2

Lower Teme & Martley United 7 (Matthew Gardner x2, Benjamin Morgan x2, Kieran Morris, Dan Taylor, Gareth Williams-Howells) Woofferton 2

Hereford Lads Club Youth Colts 3 (Oscar Edwards, Jay Oliver, Owen Gosling) Burghill Rangers 3

HOCKEY

THE VERDE RECREO HOCKEY LEAGUE

Championship

Gloucester City P Leominster P

The Marches 1

Lansdown A 3 Hereford A 8

Leominster A 1 Lansdown B 0

The Marches 2

Ross-on-Wye A 2 Cheltenham C 4

SUNDAY, DECEMBER 13

FOOTBALL

MID-WEST COUNTIES FEMALE LEAGUE

Bromsgrove Sporting Ladies FC Development P

Bartestree Women P

Hereford Pegasus Ladies 4 (Sarah Bishop, Amy Bradley x2, Emily Morgan) Worcester City Ladies

U23s 1

Westfields Women P Inkberrow Eagles Ladies P

TUESDAY, DECEMBER 15

FOOTBALL

FA Trophy

Hereford FC v St Neots Town FC

HFA COUNTY CHALLENGE CUP

Hereford Lads Club v Holme Lacy

Hinton v Hereford Pegasus

GOLF

Herefordshire GC

December Midweek Stableford: Division 1: 1. Richard Wellings 75-9-66 nett; 2. Ross Adams 77-10-67; 3. Steve Campbell 75-7-68.

Division 2: 1. Dave Hedley 80-16-64 nett; 2. Dave Pearson 85-19-66; 3. Steve Ward 84-18-66.

Ladies Canada Cup (13 holes): 1. Karen Darby (22pts) Lyn Granger (19pts) 41pts; 2. Fran Ward (23pts) Gill Broadhead (15pts) 38pts; 3. Anne Wheatstone (21pts) Ellen Goodchild (16pts) 37pts.

18 Hole Comp: 1. Ray Snead, Tim Townsend, Rob Hankins & Karl Harris 113 pts; 2. Rob Waring, Ian Owen, Tony Smith & Rob Harfoot 110; 3. Jack Cannon, Chris Bamford, Dave McGrath & Rob Leney

13 hole comp: 1. Karen & Roger Darby and Jo & John Hawes 68pts; 2. Phil Adams, Micheal Carr, Martin Brain & Peter Hancock 66 pts.

BRIDGE

Lyonshall BC

Online, December 8: 1. Richard Eckley & Bill Didcock 65.4%; 2. Dennis & Kathy Chapple 64.0; 3. Liz Thorneycroft & Sue Thompson 61.4.

Herefordshire Clubs Online Pairs

Thursday, December 10: 1. Audrey Mayson & Julian Griffiths 65.28%; 2. George Barrett & Chris Chowney 62.15; 3. David Watkins & Stephen Booth 59.38; 4. Jackie Knipe & Dennis Chapple 57.64

Village People BC

The only online Inter Village Team Bridge competition of 2020 in Hereford was won on the bridge equivalent of "goal difference" by Ledgemoor. Captained by Daniel Pearce Higgins ably supported by partner Helen Powers, with George and Tibb Richardson.

The runners up Burghill were captained by Colin Palmer with partner Heather Worth and Adrian Lunt/Liz Drew.

Any Villages out their who fancy their chances in the New Year's Herefordshire Inter Village competition contact Team manager Mick Heir: mickheir@btinternet.com.

Helen Powers completed the double winning the bridge league with sister Lis Priday beating Pamela James Moore/Heather Worth by the narrowest of margins.

Ross BC

Online Results (December 7): N/S: 1. Maggie & Mike Appleton 67.94%; 2 Keith Stait & Tony Voogd 62.06; 3. Jane Winney & Keith Ray 59.28.

E/W: 1. Steve Lawrence & Anne Summers 68.11; 2. Paul Smith & George Barrett 60.16; 3. Pat Armitage & Rochelle Nash 56.09.

TABLES

SOCCER SIXES

Richmond - Tue

Premier Division

Team Name Pl W D L Pts

Fc Turnover 10 7 1 2 15

Pique Blinders 10 7 1 2 15

Mol City 10 5 1 4 11

The Firm 10 4 2 4 10

Cvbfc 10 3 1 6 7

Inter Reds 10 1 0 9 2