FOOTBALL
UHLSPORT HELLENIC LEAGUE
Premier Division
Westfields 6 (Richard Greaves x3, Keanu Cooper, Paul Hurrell, Craig Jones) Holmer Green 0
Division One West
Hereford Lads Club P Malvern Town P
Hereford Pegasus 3 (Rory Worthing, Paul Jones, Mark Langford) Malmesbury Victoria 1
Wellington 1 (Saul Thomas) Thornbury Town 3
WEST MIDLANDS REGIONAL LEAGUE
Division One
Bromyard Town P Bustleholme P
SPAR MID-WALES LEAGUE
Division 1
Aberaeron 2 Radnor Valley 1
MID WALES LEAGUE SOUTH
Brecon Northcote P Hay St Marys P
Talgarth Town 3 Newcastle 0
HEREFORDSHIRE FA COUNTY LEAGUE
Premier Division
Shobdon 4 (Matthew Watkins x2, Connor Bufton, Harry Bowen) Wellington Res 2
Division 1
Leominster Town 4 (Tristan Stocker x2, Jamie Davies, Matt Strangwood) Holme Lacy Res 5 (Cameron Mcnally x2, Luke Powell, Oliver Stevens, Hne Wilson)
Ludlow Colts Res 3 Dore Valley 3
Division 2
Belmont Rangers 3 (Joshua Morrison, Chris Peevor, James Powell) Kington Town Res 3 (Tallon Burton, Callum Davies, John Hawkes)
Dorstone 2 Hereford Pegasus Colts 5 (Jordan Williamson x2, Dave Solway, Sam Morgan, Aidan Graham)
All other Herefordshire County League games postponed
Junior Football
Hereford Under-14 3 (Danny G, Zak P, Harrison B) Worcester City 2
Worcester City 2 Hereford Under-15 6 (Sam B x2, Archie H x2, Sasha B, Callum G)
Hereford Under-16 4 (Cawley C x2, Harley M, Freddie F) Worcester City 1
Hereford Under-16 4 (Harrison T x3, Corey E) Stourport Swifts 0
Pegasus Under-12 Colts 8 Ross 0
Lads Club Falcons 1 Pegasus Under-12 9
Pegasus Devils Under-13 9 Ludlow 1
Pegasus Colts Under-14 7 Westfields 2
Shobdon 1 Pegasus Under-14 6
FRIENDLY
Gloucester City 1 Hereford Women 8
RUGBY
RFU LEAGUE
National 2 North
Sedgley Park 40 Luctonians 34
Midlands 1 West
Ludlow 20 Hereford 7
Midlands 3 West (South)
Alcester 6 Ledbury 6
Midlands 4 West (South)
Bromyard HWO Dunlop
Midlands 5 West (South)
Stourport 26 Greyhound 5
SOUTH WEST DIVISION
Gloucester Premier
Ross-on-Wye 24 St Mary’s Old Boys 14
WEST MIDLANDS RESERVE LEAGUE
Division 1
Bromsgrove 2nd 19 Luctonians 2nd 28
Division 2
Hereford 2nd 10 Luctonians 3rd 5
HOCKEY
THE VERDE RECREO HOCKEY LEAGUE
Conference North
Leominster 5 Bridgend 4
De Cymru & The Marches 1
Swansea B 0 Ross-on-Wye 2
Yate 5 Hereford 1
The Marches 1
Hereford A 3 Abergavenny 2
Stroud A 3 Leominster A 2
The Marches 2
Ross-on-Wye A 1 Stroud B 2
WEST CLUBS’ WOMEN’S LEAGUE
Northern Division
Hereford 2 Blockley 1
Severn Division 1
Leominster 6 Gloucester City 4th 1
Severn Division 2
Bourton & Sherborne 2nd 0 Colwall & Malvern 1
Cirencester 3rd 4 Hereford 2nd 2
Lansdown 2nd 3 Ross on Wye 0
Severn Division 3
Colwall & Malvern 2nd 5 Evesham & Badsey 2
SOUTH WALES HOCKEY LEAGUE
Premier 2
Presteigne Ladies P Cardiff & Met Ladies 3rd P
Division 1
Kington P Penarth Ladies 3rd P
NETBALL
Herefordshire Netball League
Victor 50 Westons 25
Vixens 55 Eager Beavers 24
Honey Bees 46 St James 6
Wildcats 15 Dark Knights 29
Pink Flamingos 32 Like Radio 21
Kinetic 6 27 Painscastle 49
Knights 28 Nemesis 50
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here