SATURDAY, SEPTEMBER 22
FOOTBALL
FA CUP SECOND ROUND QUALIFYING
Hereford 0 Truro City 0
TOTAL MOTION MIDLAND LEAGUE
Premier Division
Loughborough University 3 Westfields 1 (Craig Jones)
LES JAMES CHALLENGE CUP
Northfield Town 2 Bartestree 2 (Levi Ellis, Miles Langford) Bartestree won 4-2 on penalties
WEST MIDLANDS (REGIONAL) LEAGUE
Premier Division
AFC Bridgnorth 2 Pegasus Juniors 0
Bilston Town Community 2 Hereford Lads Club 2 (Tom Harding x2)
Wellington 1 (Paul Jones) Smethwick Rangers 0
Division 1
Bromyard Town 3 Wellington Amateurs 2
SPAR MID-WALES LEAGUE
Division 1
Berriew 6 Radnor Valley 0
Division 2
Newbridge on Wye 5 Machynlleth 4
Presteigne 1 Montgomery Town 3
WATSON FINANCIAL MID-WALES LEAGUE (SOUTH) LEAGUE CUP
Round 1
Builth Wells Res 3 Presteigne Res 0
Knighton Town Res 8 Brecon Northcote 1
Talgarth Town 4 Llandrindod Res 1
HEREFORDSHIRE FA COUNTY LEAGUE
Premier Division
Clee Hill 8 (Joshua Carpenter x3, Liam Whitbread x3, Adam Warren) Hinton 3 (Mike Marsden, Callum Craddock, Ryan Trattle)
Ewyas Harold 2 (Owen Prout, Rob Cooper Tomkins) Holme Lacy 4 (Ryan Rowlett x2, Will Morrall, OG)
Malvern Town Res 0 Wellington Res 5 (Matthew Williams x2, Nick Britton, Ivan Ivanov, Ross Mac)
HEREFORDSHIRE FA COUNTY CHALLENGE CUP
Kingstone Rovers 2 (Matt Maturi) Fownhope 1
HEREFORDSHIRE FA CHARITY BOWL
Ledbury Town v Westfields Res 3 (Ash Nelder, Callum Ditchfield, Ieuan Woodcock)
Tenbury Town 2 Kington Town 3 (Joe Mayglothling x2, Jack Carpenter)
Division 1
Bartestree Res 5 (Paul Monteath x4, Greg Edwards) Holme Lacy Res 2 (Jean Alveraz, James Anderson)
Hereford Lads Club Res 2 Hinton Res 4 (Jake Mecke x2, Eden Ransome, Marlon Ransome)
Ludlow Town Colts 4 Hereford City 1
Orleton 6 Ewyas Harold Res 0
Shobdon 2 (Sam Griffiths, Aaron Bowden) Ledbury Town Res 2 (Sam Branch, Ian Bennett)
Belmont Wanderers 1 (Alex Jackson) Wellington Colts 1 (Edwardo Henriques)
Division 2
Civil Service 10 (Jack Gough x6, Terry Calder, Curtis Driscoll, Luke James, Andrew Probert) Marden 0
Kington Town Res 5 (Rory Murphy x2, Lucas Gwillim, Jamie Layton-Morris) Orleton Res 1
Lads Club Colts 3 Malvern Vale 4
Pegasus Res 1 Weobley 7
Ross Juniors Res 2 Dore Valley 5
Withington 1 (Louis Price) Belmont Rangers (Ken Hooper x3, Joshua Morrison x2)
SUNDAY, SEPTEMBER 23
RADNORSHIRE CUP
Round 1
Brecon Northcote 1 Hay St Marys 5
Talgarth Town won St Harmon conceded
HEREFORDSHIRE FA SUNDAY LEAGUE
Dorstone 3 Cosmos 9 (Dermot Clarke x3, Carlton Maddocks x2, Bradley Matthews x3, Ricki Day)
Hereford City Harriers 21 Whitecross 2
The Lion 4 (Ryan Botwood, Connor Bufton, Joshua Griffiths, Matthew Strangwood) Credenhill Rangers 3 (Tadas Glodenis x3)
MID-WEST COUNTIES FEMALE LEAGUE
Bartestree Womens 3 (Zoe Boucher x2, Jodie Loris) Albrighton Ladies 1
Hereford FC Womens 15 (Roxana Dinescu x6, Rhian James x2, Jessica Kenny x3,
Evie Jones, Frances Layton) Meadow Park Women 0
Hereford Lads Club Ladies 2 (Sarah Bishop, Amy Reynolds) Ludlow Town Ladies First 0
MONDAY, SEPTEMBER 24
FOOTBALL
TOTAL MOTION MIDLAND LEAGUE
League Cup
Westfields 4 (Seth Antwi, Ben Hayes x2, Jamie Molyneux) Stourport Swifts 1
West Midlands Football League
Premier Division
Hereford Lads Club 2 (Tom Harding, Kiea Cowley) Bewdley Town 1
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here