CRICKET
SATURDAY, JUNE 16 CRICKET
BIRMINGHAM & DISTRICT PREMIER LEAGUE
Premier Division
Brockhampton 50-5 (Chris Powell 21, Jamie McIlroy 7-19) beat Wellington 49 all out
2nd Xl Premier Division
Kenilworth Wardens 241-2 beat Brockhampton 175 all out
WORCESTERSHIRE COUNTY LEAGUE
Division 1
Evesham 351-6 beat Burghill, Tillington and Weobley 92 all out (Joseph Madyembwa 2-86)
Colwall 149 all out (Fergus Cameron 34; Michael Gooch 3-23) lost to Chaddesley Corbett 182-9
Division 2
Bartestree & Lugwardine 189 all out (Andy Jones 86, Dan Harris 2-33) lost to Old Vigornians 211-7
Bromyard 246-7 (Edd Oliver 54, Nick Leighton 74; Edward Reece 4-25, Jacob Redsull 4-16) Enville 129 all out
Wormelow 189-3 (James Snow 97;Elliot Williams 4-39, Tom Cutler 3-33) beat Oldswinford and Stourbridge Social 188 all out
Division 3
Eastnor 243-8 (Josh Emery 130, Scott Roberts 36; Ian Milton 5-36) beat Bromsgrove 3rd 242 all out
Division 7
Bromyard 3rd v Netherton 3rd
2nd XI Division 1
Harborne 295-9 beat Colwall 249-9
2nd XI Division 2
Olswinford & Stourbridge Social 153-1 beat Wormelow 149 all out
Old Vigornians 204-8 beat Bartestree & Lugwardine 176-9
2nd XI Division 3
Burghill, Tillington and Weobley 181-5 beat Eastnor 176-9
Five Ways Old Edwardians 165-8 lost to Bromyard 154-3 revised target of 154 off 38 overs
GB LINERS MARCHES LEAGUE
Division 1
Cleobury Mortimer 177-5 beat Garnons 174-10
Dales 148 all out (Nick Palmer 35; Ian Jones 3-19) lost to Abergavenny/Crickhowell 150-6
Kington 153-9 (Chris Lloyd 38; Bryan Kirkham 3-25) lost to Goodrich 154-6 (Andrew Brown 43; Mark Bradford 3-13)
Luctonians 147-0 (James Platford 105; Chris Griffiths 3-18) Brockhampton 146 all out (Elliot Jones 49)
Ross-on-Wye 172 all out Adam Davies 62; Chloe Tinlge 2-30) lost to Builth Wells 286-5 (Dylan McPhee 123, Sam Williams 83; Mike Williams 3-49)
Division 2
Canon Frome 132 all out (Sam Pratley 26; Christopher Boyson 3-40) lost to Glangrwyney 134-5
Colwall 3rd 47 all out lost to Strollers 50-0 (Daniel Powell 34; George Wood-Cole 6-17)
Ledbury 220-7 (Dan Gale 53, Jason Belcher 67; Stephen Large 3-13, Brandon Caffull 2-27) winning draw over Knighton-on-Teme 153-7
Woolhope 225-6 (Wayne Phillips 52, John Lamont 47; Richard Watts 4-26) Luctonians 2nd 174 all out
Division 3
Builth Wells 2nd 129-0 beat Ross-on-Wye 2nd 128 all out
Garnons 2nd 205-7 losing draw Canon Frome 2nd 230 all out
Goodrich 2nd 327-6 beat Ledbury 2nd 53 all out
Moccas 62-2 beat Bartestree & Lugwardine 3rd 61 all out
Division 4
Bartestree & Lugwardine 4th 76 all out lost to Wormelow 3rd 214-7
Brockhampton 4th 116 all out lost to Herefordians 205-7
Hay-on-Wye 99 all out lost to Strollers 2nd 100-6
Kington 2nd 143-8 beat Woolhope 2nd 139-8
Luctonians 3rd 154 all out lost to Colwall 4th 235-5
SUNDAY, JUNE 17
MCCA - Unicorns T20 Group 2 2018
Herefordshire 139-6 lost to (B a T S Ellis-Dabrowski 50; J McIlroy 2-24) Berkshire 163-8
Herefordshire 139-9 (T A Hage 35; J McIlroy 4-18) beat Berkshire 138-6
GB LINERS MARCHES LEAGUE
Senior 20/20 Knock-out Cup
Ledbury 139-3 lost to Luctonians 143-3
Glangrwyney 165-1 beat Ross-on-Wye 150-6
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here