CRICKET
BIRMINGHAM & DISTRICT PREMIER LEAGUE
Division One
Brockhampton 104 104 (Oliver Rogoff 59no; Jamie McIlroy 2-30) lost to Shifnal 108-3
2nd Xl Premier Division
Shifnal 112-8 beat Brockhampton 108
WORCESTERSHIRE COUNTY LEAGUE
Division 1
Burghill, Tillington and Weobley 193 (Owen Morgan 57, Sam Williams 46; Ben Parkinson 3-28) beat Pedmore 183
Feckenham 217-8 lost to Colwall 218-5 (Ben Cooke 69, Ben Febery 59no; Mike King 4-63)
Division 2
Droitwich Spa 259-8 beat Bromyard 173 (Ben Whittenbury 51, Josh Van Rensburg 33; Josh Van Rensburg 3-71)
Himbleton 253 beat Bartestree & Lugwardine 220 (Wilf Munn 89, Andy Jones 42; Marcus Ashcroft 5-64, Ryan Trattell 5-87)
Old Vigornians 210-9 beat Wormelow 112 (Elliott Williams 26; Alastair Main 4-45, Luke Sparrow 4-64)
Division 3
Eastnor 243-9 (Scott Roberts 58, Shahid Ahmed 82) lost Lye 244-2
Division 7 South
Netherton 3rd v Bromyard 3rd
2nd XI Division 1
Colwall 325-5 winning draw Feckenham 178-2
2nd XI Division 2
Bartestree & Lugwardine 213 winning draw Rushwick 187-9
Wormelow 233 lost to Old Vigornians 268-3
2nd XI Division 3
Avoncroft 140-5 beat Burghill, Tillington and Weobley 138
Bromyard 109 lost to Eastnor 112-5
GB LINERS MARCHES LEAGUE
T20 Cup semi-final and Division 1
Garnons 163-4 (James Debenham 53; Carl Lewis 4-27) beat Cleobury Mortimer 157
Division 1
Abergavenny 190 beat Dales 121 (Michael Batson 31; Adrian Gore 3-35, Ian Jones 3-25)
Brockhampton 3rd 188 (Rhys Price 41, Will Morrall 33; Ben Skailes 3-39, Paul Harrison 3-26) Luctonians (Duncan Platford 47, James Platford 41, Will Maund 42; Jake Davies 4-33, Will Maund 3-45)
Builth Wells 277-8 beat Ross on Wye 254-9 (Angus McIntyre 114)
Goodrich 256 (Rory Jackson 127, Andrew Brown 41) winning draw Kington 175-7 (Ben George 55no, Robert Protheroe 39; John Cromar 6-74)
Division 2
Glangrwyney 200-7 lost to Canon Frome 204-6
Knighton on Teme 231-8 winning draw Ledbury 208-9
Luctonians 2nd 149-3 beat Woolhope 148
Strollers 260-5 beat Colwall 3rd 119
Division 3
Bartestree & Lugwardine 3rd 135-8 beat Moccas 134
Canon Frome 2nd 189 lost to Garnons 2nd191-3
Ledbury 2nd 209 lost to Goodrich 2nd 210
Division 4
Bosbury 211-4 beat Herefordians 210-9
Colwall 4th won Wormelow 3rd conceded
Hay-on-Wye 113 lost to Strollers 2nd 145-6
Luctonians 3rd 133-8 beat Bartestree & Lugwardine 4th 131
SUNDAY, AUGUST 19
GB LINERS MARCHES LEAGUE
T20 Cup Final
Garnons 137-5 (Paul Williams 40; Christian Ferreira 3-39) beat Luctonians 135 (Will Maund 44no) Pete Griffiths 2-23)
Division 4
Hay-on-Wye 225-7 beat Glangrwyney 65
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here