SATURDAY, OCTOBER 4
FOOTBALL
SOUTHERN LEAGUE
Premier Division
Bideford Town v Hereford United
MIDLAND FOOTBALL LEAGUE
Premier Division
Westfields v Boldmere St Michaels
FA VASE
Second Round Qualifying
Ellistown & Ibstock United v Bromyard Town
Lye Town v Pegasus Juniors
Wellington v Shifnal Town
WEST MIDLANDS (REGIONAL) LEAGUE
Division 1
AFC Ludlow v Hereford Lads Club
Penncroft v Ledbury Town
Division Two
Gornal Colts v Kington Town
SPAR MID-WALES LEAGUE
Division 1
Aber Uni v Rhosgoch
Division 2
Penybont v Newbridge-on-Wye
HFA COUNTY CHALLENGE CUP
First round
Bartestree v Ewyas Harold
HEREFORD TIMES HEREFORDSHIRE LEAGUE
Premier Division
Hinton v Tenbury United
Pegasus Res v Westfields Res
Wellington Res v Leominster Town
Division 1
Bromyard v Bartestree Res
Ewyas Harold Res v Brimfield
Wellington Colts v Hinton Res
Division 2
Weobley v Civil Service
Division 3
Belmont Wanderers v Dore Valley
Ledbury Colts v Orleton Colts Res
Shobdon Res v Malvern Vale
Weston v Northwood Rangers
HFA JUNIOR CUP
Second round
Hereford City v Sinkums
Holme Lacy v Fownhope Res
Kington Town Res v Kingstone Harriers
Woofferton v Tenbury Town
Tupsley v Ledbury Res
Kingstone Rovers v Leominster Res
STIRLING SUZUKI HEREFORDSHIRE JUNIOR LEAGUE
Under-9 HGTA League
Bromyard v Lads Club Scorpions
Golden Valley v Pegasus Juniors
Lads Club Panthers v Leominster Town Minors Colts
Ledbury Swifts Colts v Ledbury Swifts Juniors
Leominster Town Minors v Phoenix
Pegasus Colts v Withington
Ross Juniors Colts v Bartestree
Westfields v Ross Juniors
Under-10 HGTA League
Mailes Cup
Bromyard v Hereford City Sky Blues
Kington Town v Westfields
Lads Club Warriors v Lads Club Merlins
Ledbury Swifts v Bartestree
Pegasus Juniors v Wellington
Ross Juniors v Leominster Town Minors
Withington v Orleton
Under-11 HGTA League
Tony Cole Cup
Bartestree v Hinton Galaxy
Bromyard v Withington
Hereford City Sky Blues v Wellington
Kimbolton v Ross Juniors
Ledbury Swifts United v Fownhope
Leominster Town Minors v Pegasus Juniors
Ross Juniors Colts v Ewyas Harold
RUGBY
RFU LEAGUE
National 2 North
Luctonians v Hull
Midlands 1 West
Barkers Butts v Hereford
NORTH MIDLANDS SHIELD PLATE
Quarter-final
Woodrush v Ledbury
NORTH MIDLANDS VASE
Quarter-final
Evesham v Greyhound
MIDLAND JUNIOR VASE
First Round
Redditch v Bromyard
Friendly
Hereford 3rd v Luctonians Knights
Herefordshire & Worcestershire Merit Table
Division Two
Malvern 3rd v Ross 2nd
Bromyard 2nd v Bridgnorth 3rd
NORTH MIDLANDS COLTS LEAGUE
Luctonians v Stoke
HOCKEY
DAVIS WOOD HOCKEY LEAGUE
Conference North
Leominster v Bristol UWE 2nd
De Cymru and The Marches 1
Hereford v Cirencester
De Cymru and The Marches 2
Ross v Llan & Caerphilly
The Marches 1
Cirencester 2nd v Hereford 2nd
Cheltenham 5th v Leominster 2nd
The Marches 2
Gloucester City 4th v Ross 2nd
WEST CLUBS' WOMEN'S LEAGUE
Premier Division 2A
Marlborough v Hereford
North Division
Leominster v Westberries 2nd
Severn Division 1
Hereford 2nd v Newent 2nd
East Glos v Colwall & Malvern
Severn Division 3
Lansdown 3rd v Colwall & Malvern 2nd
SOUTH WALES HOCKEY LEAGUE
Premier 2
Rhondda v Kington
Haverfordwest v Presteigne
NETBALL
WEST MIDLANDS NETBALL LEAGUE
Division Two
Westside
SUNDAY, OCTOBER 5
FOOTBALL
HFA SUNDAY CUP
First round
Belmont Wanderers v Royal Oak
Hop Pole v Bromyard Colts
Phoenix v Potting Shed
Roebuck v Burghill Rangers
Spirited Away v Golden Lion
Stagecoach v Hay
Teme Valley v Tenbury
Toros v Cosmos
JEWSON POLYPIPE HEREFORDSHIRE SUNDAY LEAGUE
North Division
Hampton Athletic v Bell
Lads Club v Shooters
South Division
Atletico Ledbury v Barrels
Vaga v Rosey Athletic
HEREFORDSHIRE JUNIOR LEAGUE
Under-12 Wyvern Flooring Cup
Ledbury Swifts v Pegasus Juniors
Ludlow v Tenbury
Under-12 HGTA League
Leominster Town Minors v Ross Juniors
Ross Juniors Colts v Toros
Under-12 Stirling League
Fownhope v Bartrestree Juniors
Lads Club Colts v Kington Town
Under-13 HGTA League
Lads Club Lions v Golden Valley
Ledbury Swifts v Bromyard
Leominster Town Minors v Bartestree
Pegasus Juniors v Westfields
Ross Juniors v Weobley
Under-14 HGTA League
Kington Town v Ewyas Harold
Lads Club Bulls v Bromyard
Onny Eagles v Belmont Wanderers
Pegasus Juniors v Tenbury United
Wellington v Ross Juniors Colts
Under-15 HGTA League
Bartestree v Ludlow Arrows
Ledbury Swifts v Golden Valley
Leominster Town Minors v Bromyard
Ludlwo Bulldogs v Westfields
Orleton v Wellington
Pegasus Juniors v Tenbury United
Under-17 HGTA League
Ledbury Swifts Rovers v Ross Juniors
Leominster Town Minors v Pegasus Colts
Ross Juniors Colts v Presteigne
Under-17 Stirling League
Fownhope v Lads Club
Golden Valley v Westfields
Hinton Colts v Tenbury
HEREFORDSHIRE WORCESTERSHIRE WOMEN’S COUNTY LEAGUE
Bartestree v Lads Club
HEREFORDSHIRE GIRLS’ LEAGUE
Under-14 Division
Lads Club Tigers v Bartestree Harriers
Pegasus v Ross
Under-12 Division
Lads Club Belles v Leominster Town
Lads Club Pumas v Bartestree Harriers
Ledbury Swifts v Bromyard
Pegasus v Lads Club Vixens
Under-10 Division
Wellington v Pegasus
Under-8 Division
Lads Club Vixens v Pegasus
Ross v Lads Club Lions
RUGBY
NORTH MIDLANDS COLTS LEAGUE
Luctonians v Handsworth
FRIENDLIES
Builth Wells under-16 v Luctonians under-16
Luctonians under-14 v Worcester under-14
Luctonians under-13 v Worcester under-13
Buith Wells Minis v Luctonians Minis
TUESDAY, OCTOBER 7
FOOTBALL
SOUTHERN LEAGUE
Premier Division
Hereford United v Corby Town
HFA COUNTY CHALLENGE CUP
First round
Kington Town v Westfields
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here