Upcoming sport fixtures in Herefordshire.
THURSDAY, AUGUST 27
FOOTBALL
MIDLAND FLOODLIT YOUTH LEAGUE
Southern Division
Pegasus Juniors v Hereford
BOWLS
(At Eastnor)
Herefordshire v Wiltshire
FRIDAY, AUGUST 28
FOOTBALL
IBSA BLIND FOOTBALL EUROPEAN CHAMPIONSHIPS
Group A 5th placed v Group B 5th placed
Group A 4th placed v Group B 4th placed
Group A 1st placed v Group B 2nd placed
Group A 2nd place v Group B 1st place
Group A 3rd placed v Group B 3rd placed
RUGBY
FRIENDLY
Luctonians v Bromsgrove
CRICKET
UNDER-14 LEAGUE
Herefordshire v Bedfordshire
SATURDAY, AUGUST 29
FOOTBALL
IBS BLIND FOOTBALL EUROPEAN CHAMPIONSHIPS
Semi-final 1 Loser v Semi-final 2 Loser
Semi-final 1 Winner v Semi-final 2 Winner
FA CUP PRELIMINARY ROUND
Westfields v Kidsgrove Athletic
WEST MIDLANDS (REGIONAL) LEAGUE
Premier Division
Bromyard Town v Haughmond
Pegasus Juniors v Dudley Sports
Wellington v Shawbury United
Division 1
Shenstone Pathfinder v Hereford Lads Club
Shifnal Town v Bartestree
Wyrley v Kington Town
SPAR MID-WALES LEAGUE
Division 1
Carno v Hay St Mary's
Division 2
Newbridge-on-Wye v Dyffryn Banw
Radnor Valley v Kerry
WATSON FINANCIAL MID-WALES LEAGUE SOUTH
Newcastle v Hay St Mary's Res
Rhayader Res v Talgarth Town
HEREFORD TIMES HEREFORDSHIRE LEAGUE
Premier Division
Hinton v Westfields Res
Ledbury Town v Wellington Res
Leominster Town v Fownhope
Orleton Colts v Ewyas Harold
Tenbury United v Pegasus Res
Division 1
Belmont Wanderers v Orleton Colts Res
Bromyard v Woofferton
Ewyas Harold Res v Tenbury Town
Holme Lacy v Kingstone Harriers
Tupsley v Fownhope Res
Division 2
Burghill v Withington
Dore Valley v Civil Service
Kington Town Res v Holme Lacy Res
Leominster Town Colts v Hereford City
Shobdon v Bartestree Res
Weobley v Kingstone Rovers
RUGBY
RFU LEAGUE
NORTH MIDLANDS CUP
Preliminary Round
Hereford v Whitchurch
NORTH MIDLANDS VASE
Preliminary Round
Five Ways Old Edwardians v Ross-on-Wye
Chaddersley Corbett v Greyhound
CRICKET
BIRMINGHAM & DISTRICT PREMIER LEAGUE
Premier Division
Brockhampton v Berkswell
Division 2
Stourbridge v Eastnor
2nd Xl Premier Division
Leamington v Brockhampton
2nd XI Division 2 (South)
Eastnor v Stourbridge
WORCESTERSHIRE COUNTY LEAGUE
Division 1
Belbroughton v Colwall
Bewdley v Bewdley & Tillington
Bromyard v Worcester Nomads
Division 2
Lye v Wormelow
Division 3
Avoncroft v Ross-on-Wye
Bartestree & Lugwardine v Old Vigornians
Division 7 South
Bromyard 3rd v Kidderminster 3rd
Malvern 3rd v Bartestree & Lugwardine 3rd
2nd XI Division 1
Colwall v Rushwick
2nd XI Division 2
Bromyard v Pershore
Burghill & Tillington v Avoncroft
2nd XI Division 3
Wormelow v Bartestree & Lugwardine
2nd Xl Division 4
Ross-on-Wye v Old Hill
GB LINERS MARCHES CRICKET LEAGUE
Division 1
Crickhowell v Brockhampton 3rd
Builth Wells v Canon Frome
Garnons v Woolhope
Goodrich v Ledbury
Kington v Luctonians
Division 2
Almeley v Shirebulls
Knighton-on-Teme v Glangrwyney
Marden v Builth Wells 2nd
Weobley v Dales
Division 3
Bosbury v Abergavenny 3rd
Eastnor 3rd v Colwall 3rd
Ledbury 2nd v Goodrich 2nd
Luctonians 2nd v Kington 2nd
Strollers v Garnons 2nd
Moccas v Burghill & Tillington 3rd
Division 4 West
Glangrwyney 2nd v Hay-on-Wye
Luctonians 3rd v Kington 3rd
Division 4 East
Bartestree & Lugwardine 4th v Strollers
Brockhampton 4th v Herefordians
Woolhope 2nd v Eastnor 4th
MONDAY, AUGUST 31
FOOTBALL
MIDLAND FOOTBALL LEAGUE
Premier Division
Westfields v Hereford
MIDLAND FLOODLIT YOUTH LEAGUE
Southern Division
Bromyard Town v Bromsgrove Sporting
Hereford v Alvechurch
Malvern Town v Pegasus Juniors
CRICKET
BIRMINGHAM & DISTRICT PREMIER CRICKET LEAGUE
Premier Division
Knowle & Dorridge v Brockhampton
Division 2
Eastnor v Brewood
2nd XI Premier Division
Brockhampton v Knowle & Dorridge
2nd XI Division 2 (South)
Water Orton v Eastnor
WORCESTERSHIRE COUNTY CRICKET LEAGUE
Division 1
Belbroughton v Colwall
Bromyard v Worcester Nomads
Pershore v Burghill & Tillington
Division 2
Wormelow v Bredon
Division 3
Alveley v Ross-on-Wye
Himbleton v Bartestree & Lugwardine
2nd XI Division 1
Colwall v Belbroughton
2nd XI Division 2
Burghill & Tillington v Pershore
Cookley v Bromyard
2nd XI Division 3
Bartestree & Lugwardine v Chaddersley Corbett
Claverley v Wormelow
2nd XI Division 4
Ross-on-Wye v Barnard's Green
TUESDAY, SEPTEMBER 1
FOOTBALL
WATSON FINANCIAL MID-WALES LEAGUE (SOUTH)
Presteigne Res v Knighton Town Res
BOWLS
Bristol v Herefordshire
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here