LATEST cricket results.
BIRMINGHAM & DISTRICT PREMIER LEAGUE
Premier Division
Brockhampton 238-6 (Adam Hewlett 85) Knowle & Dorridge 239-2 (Alston Weerapura 2-56).
2nd XI Premier Division
Knowle & Dorridge 228-5 (Max Porter 2-29) Brockhampton 222-7 (David Price 64).
WORCESTERSHIRE COUNTY LEAGUE
Division 1
Colwall 97 (Ancil Nedd 20) Cookley 98-4 (Mike King 2-29).
Burghill, Tillington & Weobley 168 (Barney Morgan 92no) Droitwich Spa 173-6 (Jack Myers 5-57).
Hagley 200-8 (Tareq Jamil 3-47) Eastnor 174-7 (Aarsh Jha 34).
Division 2
Evesham 337-4dec (David Taylor 2-46) Bromyard 188-7 (Zahid Saeed 52).
Old Vigornians 235-4 (Will Langlands 3-33) Wormelow 239-8 (Richard Stafford 100).
Division 3
Himbleton 364-5 (Joe Beach 2-81) Bartestree & Lugwardine 148 (Wilf Munn 59).
2nd XI Division 1
Evesham 214 (Peter Recordon 3-44) Colwall 114 (Henry Coleman 43).
Eastnor 138 (Martin Loveridge 38) Hagley 139-6 (Josh Emery 4-52).
2nd XI Division 2
Bromyard 295-3 (Tom Bussey 148) Cookley 263-6 (Michael Reece 3-50).
Droitwich Spa 231-8 (Joel Aldridge 4-59) Burghill, Tillington & Weobley 234-3 (Gregory Penning 112).
Netherton 155-9 (Elliott Williams 3-29) Wormelow 161-7 (David Bannerman 45).
2nd XI Division 3
Bartestree & Lugwardine 290-4 (Nick Freeman 73) Bredon 131 (Chaminda Koralalage 3-14).
GB LINERS MARCHES LEAGUE
Division 1
Kington 273-8 (Ben George 86; Rhys Price 4-59) Brockhampton 3rd 238-3 (Nick Denny 113no).
Dales 135 (Ian Jones 42; (Paul Williams 4-21) Garnons 139-2 (Theodore Spreckley 41no; Ian Jones 2-38).
Glangrwyney 197 (Barry Sharpe 51; Chris Tookey 3-38) Goodrich 199-4 (Chris Tookey 75; Hugh Jarret 2-48).
Luctonians 245-4 (Duncan Platford 85; Nick Francis 2-44) Abergavenny-Crickhowell 114 (Ryland Wallace 16, Joseph Bowker 16; Imalka Kankanmalage 4-30).
Woolhope 222-6 (Andrew Tanner 89; Steven Fuller 3-50) Builth Wells 225-2 (Sam Williams 128no; Ben Park 2-33).
Division 2
Luctonians 2nd 280-4 (Jamie Simpson 94; Callum James 1-28) Eastnor 3rd 109 (Kenneth Madders 28; Jamie Simpson 3-0).
Knighton-on-Teme 130 (Jack Kitchen 27; Nicko Evans 2-14) Canon Frome 131-5 (Andy Rogers 63; Jack Brain 4-26).
Ledbury 193 (Paul Andrews 34, Tom Willis 34; Ashley Jones 4-46) Colwall 3rd 89 (Dick Tugwell 16; Stephen Large 5-15).
Presteigne v Almeley – match cancelled.
Ross-on-Wye 221-8 (Harry Friend 87; James Manley 4-56) Cleobury Mortimer 111 (Ben Griffiths 47; Andrew Tingle 6-26).
Division 3
Talybont-on-Usk 260-7 (Luke Bowen 66; Ben Morris 3-57) Abergavenny 3rd 130-9 (Mark Winstanley 23; Lewis Deacon 3-34).
Builth Wells 2nd v Moccas – match cancelled.
Ledbury 2nd 142-9 (Jason Belcher 34; Cameron Hayes 3-27) Burghill, Tillington & Weobley 3rd 102-8 (Ritesh Dua 22; Jason Belcher 5-16).
Goodrich 2nd 257-9 (Jon Pickering 106; Nick Bryant 3-39) Canon Frome 2nd 259-5 (Luke Griffiths 88no; Jack Waldis 2-54).
Garnons 2nd 153 (Andy Johnson 36; Ben Boswell 4-42) Strollers 154-7 (Daniel Powell 26; Lucas Hancock 3-31).
Division 4
Bartestree & Lugwardine 4th 123 (Tom Strangward 53no; Rhys Clifton 5-20) Brockhampton 4th 126-6 (Tom Sayce 35no; Tharindi Attalpitya 2-18).
Bosbury 157-9 (Marcus Eden 36; Brian Lloyd 4-42) Kington 2nd 158-2 (Richard Mann 67no; Jonathan Henry 1-13).
Luctonians 3rd 180 (Rory Bunting 76; Joshua Phillips 4- match 35) Colwall 4th 183-1 (Adam Greaves 92; David Austin 1-47).
Glangrwyney 2nd 125 (Stephen Jerrams 24; Paul Morris 3-11) Ross-on-Wye 2nd 127-6 (Simon Timewell 25; Jonathan Jones 2-30).
Woolhope 2nd 101-9 (Zack Bernard-Pullen 46; Andrew Thomas 4-14) Herefordians 102-3 (Jawad Zafar 54no; Zack Bernard-Pullen 2-16).
Hay-on-Wye 84 (Rhydian Evans-Bevan 27; Daniel Hale 3-18) Wormelow 3rd 85-7 (Daniel Hale 27no; John Sly 3-22).
Senior Twenty-20 Knock-out Cup Final
Luctonians 172-6 (Ian Probert 42no; Mike Williams 2-29) Builth Wells 129-6 (Sam Williams 45; Chris Griffiths 2-26).
Junior Twenty-20 Knock-out Cup Final
Wormelow 3rd 100-8 (Alex Whittal 26; Luke Bowen 3-13) Talybont-on-Usk 101-4 (Dan Bowen 44; Daniel Hale 2-18).
FRIENDLIES
Herefordshire 2nd v Berkshire 2nd – match cancelled.
Bromyard 253 (Rob Willis 96) Dales 55-2 – match abandoned.
Wormelow Chairman's XI 176-6 (Steven Wild 53no); Nick James 2-24, Mark Edwards 2-24) Wormelow President's XI 98-4 (John Prime 33; Jamie Langford 1-16).
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here